Vyschaya Liga (- 1991)
UdSSR
League level:
First Tier
Reigning champion:
CSKA Moscow
Record-holding champions:
Dynamo Kyiv 13 time(s)
- Number of teams: 0 teams
- Players: 0
- Foreigners: 0 Players %
- ø-Market value: -
Matchday 16 1979
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(4.) SPA | 4:1 | CSKA (7.) | ||
Sat
Jul 7, 1979
- 6:00 PM
|
||||
30.000 · Lev Akselevich | ||||
Course of play | ||||
57' | 1:0 | |||
62' | 2:0 | |||
70' | 3:0 | |||
82' | 4:0 | |||
4:1 | 86' | |||
(14.) Odessa | 0:0 | Shakht (1.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 12:00 AM
|
||||
20.000 · Valeri Butenko |
(16.) Krylya | 2:1 | SKA Ro (18.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 12:00 AM
|
||||
11.000 · Oleg Chinenov | ||||
Course of play | ||||
12' | 1:0 | |||
1:1 | 36' | |||
62' | 2:1 | |||
(6.) DMinsk | 1:0 | Kairat (9.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 12:00 AM
|
||||
15.000 · Anzor Peykrishvili | ||||
Course of play | ||||
77' | 1:0 | |||
(17.) Neftçi | 0:1 | Pakht. (10.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 12:00 AM
|
||||
10.000 · Myroslav Stupar | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 27' | |||
(8.) Zenit | 2:0 | LOKO (12.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 12:00 AM
|
||||
16.000 · Oleksandr Temetev | ||||
Course of play | ||||
3' | 1:0 | |||
69' | 2:0 | |||
(11.) Torped | 0:3 | Dinamo (5.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 6:00 PM
|
||||
16.000 · Valentin Lipatov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 5' | |||
0:2 | 19' | |||
0:3 | 27' | |||
(13.) Ararat | 0:0 | Dinamo (3.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 7:00 PM
|
||||
32.000 · Anatoliy Kadetov |
(15.) Zorya | 1:1 | Dynamo (2.) | ||
Sun
Jul 8, 1979
- 7:00 PM
|
||||
16.000 · Velodi Miminoshvili | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 2' | |||
70' | 1:1 | |||
Table Vyschaya Liga (- 1991) 1979
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Shakhtar D. | 16 | 17 | 25:7 | |
2 | Dynamo Kyiv | 16 | 11 | 22:10 | |
3 | Dinamo Tbilisi | 16 | 17 | 21:7 | |
4 | Spartak Moscow | 16 | 11 | 21:9 | |
5 | Dinamo Moscow | 16 | 11 | 21:10 | |
6 | Dinamo Minsk | 16 | 8 | 20:12 | |
7 | Zenit Leningrad | 16 | 0 | 16:15 | |
8 | CSKA Moscow | 16 | 2 | 14:18 | |
9 | Pakhtakor | 16 | -7 | 13:18 | |
10 | Kairat Almaty | 16 | -8 | 11:20 | |
11 | Ararat Erewan | 16 | -1 | 10:17 | |
12 | Chornomorets | 16 | -4 | 10:19 | |
13 | Torpedo Moskau | 16 | -8 | 10:21 | |
14 | KS Kuybyshev | 16 | -14 | 10:22 | |
15 | Loko Moskau | 16 | -3 | 9:19 | |
16 | Zorya | 16 | -6 | 9:20 | |
17 | Neftchi Baku | 16 | -16 | 8:24 | |
18 | SKA Rostov | 16 | -10 | 6:20 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...