Premier Liga
Ukraine
League level:
First Tier
Reigning champion:
Shakhtar Donetsk
Record-holding champions:
Dynamo Kyiv 16 time(s)
UEFA coefficient:
18. Pos. 28.000 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 438
- Foreigners: 84 Players 19.2%
- ø-Market value: €784k
- ø-Age: 25.8
Complete Premier Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 8/23/2212:00 PM | ||||||
(9.) Shakhtar D. | 0:0 | Metalist 1925 (10.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Chornomorets | 0:1 | Veres Rivne (5.) | ||||
(1.) Zorya Lugansk | 3:1 | Vorskla Poltava (16.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 1:0 | Kryvbas (13.) | ||||
Wed 8/24/222:00 PM | ||||||
(11.) Rukh Lviv | 1:2 | Metalist (3.) | ||||
Sun 9/25/2212:00 PM | ||||||
(15.) FK Minaj | 0:1 | PFK Lviv (4.) | ||||
Thu 11/17/2212:00 PM | ||||||
(12.) Ingulets | 1:2 | Dynamo Kyiv (2.) | ||||
Thu 5/11/2312:00 PM | ||||||
(8.) SK Dnipro-1 | 1:1 | FK Oleksandriya (7.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/27/2212:00 PM | ||||||
(15.) Vorskla Poltava | 1:2 | Veres Rivne (3.) | ||||
(8.) PFK Lviv | 2:3 | Zorya Lugansk (1.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(10.) Metalist 1925 | 0:0 | Chornomorets (12.) | ||||
Sun 8/28/2212:00 PM | ||||||
(2.) Kolos Kovalivka | 2:0 | Rukh Lviv (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Shakhtar D. | 1:0 | Kryvbas (14.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Dynamo Kyiv | 0:3 | SK Dnipro-1 (4.) | ||||
Mon 8/29/2212:00 PM | ||||||
(6.) Metalist | 1:1 | Ingulets (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 2:1 | FK Minaj (13.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/2/224:00 PM | ||||||
(16.) Rukh Lviv | 0:1 | Shakhtar D. (5.) | ||||
Sat 9/3/2212:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 2:0 | Veres Rivne (6.) | ||||
(1.) Zorya Lugansk | 3:2 | Dynamo Kyiv (10.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Metalist 1925 | 3:2 | Vorskla Poltava (15.) | ||||
Sun 9/4/222:00 PM | ||||||
(12.) Chornomorets | 1:1 | Ingulets (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(14.) Kryvbas | 0:0 | PFK Lviv (8.) | ||||
Mon 9/5/2212:00 PM | ||||||
(13.) FK Minaj | 1:1 | Kolos Kovalivka (4.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(9.) FK Oleksandriya | 1:3 | Metalist (3.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/9/224:00 PM | ||||||
(12.) Rukh Lviv | 3:1 | Zorya Lugansk (4.) | ||||
Sat 9/10/222:00 PM | ||||||
(15.) Kryvbas | 0:1 | Veres Rivne (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Shakhtar D. | 2:1 | Chornomorets (14.) | ||||
Sun 9/11/2212:00 PM | ||||||
(1.) SK Dnipro-1 | 3:0 | Metalist 1925 (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(2.) Kolos Kovalivka | 1:0 | Metalist (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) Dynamo Kyiv | 1:0 | PFK Lviv (11.) | ||||
Mon 9/12/2212:00 PM | ||||||
(16.) Vorskla Poltava | 0:0 | FK Oleksandriya (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) Ingulets | 1:2 | FK Minaj (10.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/30/2212:00 PM | ||||||
(5.) Veres Rivne | 2:2 | Rukh Lviv (10.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Metalist 1925 | 2:0 | Kolos Kovalivka (4.) | ||||
Sat 10/1/2212:00 PM | ||||||
(14.) Ingulets | 0:1 | Vorskla Poltava (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) PFK Lviv | 0:3 | SK Dnipro-1 (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Metalist | 1:6 | Shakhtar D. (2.) | ||||
Sun 10/2/2212:00 PM | ||||||
(11.) FK Minaj | 0:1 | Dynamo Kyiv (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(15.) Chornomorets | 1:2 | FK Oleksandriya (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 2:2 | Kryvbas (16.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/7/222:00 PM | ||||||
(5.) Veres Rivne | 1:2 | Metalist (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) Kolos Kovalivka | 0:0 | Ingulets (14.) | ||||
Sat 10/8/2212:00 PM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 2:1 | Chornomorets (16.) | ||||
Sun 10/9/2212:00 PM | ||||||
(1.) SK Dnipro-1 | 3:0 | Zorya Lugansk (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(15.) Kryvbas | 0:0 | FK Minaj (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 3:0 | Rukh Lviv (12.) | ||||
Mon 2/27/2312:00 PM | ||||||
(8.) FK Oleksandriya | 3:3 | Metalist 1925 (9.) | ||||
Wed 4/12/231:00 PM | ||||||
(13.) PFK Lviv | 1:2 | Shakhtar D. (2.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 8/25/2212:00 PM | ||||||
(15.) Ingulets | 1:2 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
Fri 10/14/2212:00 PM | ||||||
(11.) FK Minaj | 1:1 | Veres Rivne (7.) | ||||
Sat 10/15/2212:00 PM | ||||||
(9.) Metalist 1925 | 2:2 | PFK Lviv (13.) | ||||
(3.) Metalist | 3:2 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
Sun 10/16/222:00 PM | ||||||
(14.) Rukh Lviv | 2:3 | SK Dnipro-1 (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Shakhtar D. | 3:1 | Dynamo Kyiv (6.) | ||||
Thu 12/1/2212:00 PM | ||||||
(8.) Zorya Lugansk | 2:2 | Kolos Kovalivka (4.) | ||||
Fri 12/2/2212:00 PM | ||||||
(16.) Chornomorets | 0:1 | Kryvbas (12.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 10/18/2212:00 PM | ||||||
(14.) PFK Lviv | 1:3 | Veres Rivne (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(16.) Chornomorets | 0:4 | Zorya Lugansk (5.) | ||||
(4.) FK Oleksandriya | 2:0 | Kryvbas (13.) | ||||
Wed 10/19/2212:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 2:2 | Ingulets (15.) | ||||
(11.) Vorskla Poltava | 0:1 | Rukh Lviv (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:0 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(9.) Metalist 1925 | 0:1 | FK Minaj (10.) | ||||
Wed 11/30/221:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 3:0 | Metalist (7.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/22/222:00 PM | ||||||
(3.) FK Oleksandriya | 2:0 | PFK Lviv (14.) | ||||
Sun 10/23/2212:00 PM | ||||||
(8.) Metalist | 0:1 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
(6.) Veres Rivne | 0:1 | Zorya Lugansk (4.) | ||||
(5.) Dynamo Kyiv | 1:1 | Vorskla Poltava (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) Rukh Lviv | 1:1 | Metalist 1925 (9.) | ||||
Mon 10/24/2212:00 PM | ||||||
(10.) Kryvbas | 2:1 | Ingulets (15.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Kolos Kovalivka | 1:1 | Chornomorets (16.) | ||||
Tue 2/28/2312:00 PM | ||||||
(11.) FK Minaj | 1:4 | Shakhtar D. (1.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/28/224:00 PM | ||||||
(10.) Metalist 1925 | 0:3 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
Sat 10/29/2212:00 PM | ||||||
(9.) Vorskla Poltava | 2:0 | FK Minaj (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:2 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
Sun 10/30/2212:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 1:0 | Chornomorets (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(15.) PFK Lviv | 1:1 | Metalist (8.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 3:1 | Kryvbas (11.) | ||||
Mon 10/31/2212:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 2:0 | Veres Rivne (7.) | ||||
Wed 4/19/2312:00 PM | ||||||
(14.) Ingulets | 1:0 | Rukh Lviv (13.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/4/2211:00 AM | ||||||
(8.) Vorskla Poltava | 1:0 | PFK Lviv (15.) | ||||
Sat 11/5/2211:00 AM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 3:2 | Metalist (9.) | ||||
(4.) FK Oleksandriya | 4:1 | Kolos Kovalivka (7.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:0 | Ingulets (14.) | ||||
(11.) Metalist 1925 | 1:4 | Veres Rivne (6.) | ||||
Sun 11/6/2211:00 AM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 3:1 | FK Minaj (13.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(16.) Chornomorets | 0:3 | Dynamo Kyiv (5.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(10.) Rukh Lviv | 2:1 | Kryvbas (12.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 11/8/2212:00 PM | ||||||
(13.) Ingulets | 1:0 | Zorya Lugansk (4.) | ||||
(8.) Metalist | 0:0 | Metalist 1925 (11.) | ||||
Wed 11/9/2212:00 PM | ||||||
(10.) Kryvbas | 1:0 | Vorskla Poltava (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) Kolos Kovalivka | 1:3 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Veres Rivne | 0:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Thu 11/10/2212:00 PM | ||||||
(15.) FK Minaj | 0:1 | Chornomorets (16.) | ||||
(14.) PFK Lviv | 2:1 | Rukh Lviv (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 3:1 | FK Oleksandriya (5.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 11/13/2212:00 PM | ||||||
(8.) Vorskla Poltava | 1:1 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) FK Oleksandriya | 3:2 | Veres Rivne (6.) | ||||
(10.) Metalist 1925 | 2:1 | Ingulets (13.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:2 | Zorya Lugansk (5.) | ||||
(3.) Dynamo Kyiv | 0:0 | Kolos Kovalivka (7.) | ||||
Mon 11/14/2212:00 PM | ||||||
(11.) Metalist | 0:1 | Kryvbas (9.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(15.) Chornomorets | 2:0 | PFK Lviv (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) Rukh Lviv | 1:1 | FK Minaj (14.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/18/2212:00 PM | ||||||
(4.) Zorya Lugansk | 4:1 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
Sat 11/19/2212:00 PM | ||||||
(1.) SK Dnipro-1 | 2:1 | Shakhtar D. (2.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(9.) Kolos Kovalivka | 1:2 | Vorskla Poltava (6.) | ||||
Sun 11/20/2211:00 AM | ||||||
(14.) FK Minaj | 1:0 | Metalist (11.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(10.) Kryvbas | 0:2 | Metalist 1925 (7.) | ||||
Mon 11/21/2211:00 AM | ||||||
(13.) Ingulets | 1:0 | PFK Lviv (16.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(8.) Veres Rivne | 0:1 | Dynamo Kyiv (3.) | ||||
Wed 12/7/2212:00 PM | ||||||
(12.) Rukh Lviv | 2:2 | Chornomorets (15.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 11/23/223:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:2 | Vorskla Poltava (8.) | ||||
Fri 11/25/2212:00 PM | ||||||
(15.) Chornomorets | 0:0 | Metalist (12.) | ||||
Sat 11/26/2212:00 PM | ||||||
(11.) Ingulets | 1:0 | Veres Rivne (10.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(3.) Dynamo Kyiv | 0:0 | Metalist 1925 (7.) | ||||
Sun 11/27/2212:00 PM | ||||||
(16.) PFK Lviv | 0:1 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(4.) Zorya Lugansk | 1:1 | FK Minaj (14.) | ||||
Mon 11/28/2212:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:1 | Rukh Lviv (13.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(9.) Kryvbas | 2:1 | SK Dnipro-1 (2.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/3/2312:00 PM | ||||||
(6.) Kryvbas | 1:0 | Kolos Kovalivka (7.) | ||||
Sat 3/4/2311:00 AM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 2:2 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 0:2 | Ingulets (8.) | ||||
(12.) Veres Rivne | 1:3 | Chornomorets (14.) | ||||
Sun 3/5/2311:00 AM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 2:3 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
12:00 PM | ||||||
(13.) Metalist | 1:2 | Rukh Lviv (11.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(9.) Metalist 1925 | 0:7 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Mon 3/6/2312:00 PM | ||||||
(16.) PFK Lviv | 1:0 | FK Minaj (15.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/11/2312:00 PM | ||||||
(15.) FK Minaj | 1:1 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(7.) Ingulets | 2:1 | Metalist (13.) | ||||
(3.) Zorya Lugansk | 3:1 | PFK Lviv (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Chornomorets | 1:1 | Metalist 1925 (9.) | ||||
Sun 3/12/2312:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 0:1 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
(11.) Veres Rivne | 2:2 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(8.) Kryvbas | 0:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) Rukh Lviv | 0:1 | Kolos Kovalivka (6.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/17/2311:00 AM | ||||||
(15.) Metalist | 0:0 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
Sat 3/18/2311:00 AM | ||||||
(10.) Vorskla Poltava | 0:0 | Metalist 1925 (9.) | ||||
12:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 0:1 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
(16.) PFK Lviv | 2:2 | Kryvbas (8.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(11.) Veres Rivne | 0:1 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
Sun 3/19/2311:00 AM | ||||||
(7.) Ingulets | 1:2 | Chornomorets (12.) | ||||
12:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 0:1 | FK Minaj (13.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:0 | Rukh Lviv (14.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/1/2311:00 AM | ||||||
(13.) FK Minaj | 1:2 | Ingulets (6.) | ||||
12:00 PM | ||||||
(14.) Metalist | 0:0 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(12.) Veres Rivne | 1:2 | Kryvbas (7.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 3:0 | Vorskla Poltava (10.) | ||||
Sun 4/2/2312:00 PM | ||||||
(16.) PFK Lviv | 0:2 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(9.) Metalist 1925 | 0:3 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(11.) Chornomorets | 2:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
(3.) Zorya Lugansk | 3:0 | Rukh Lviv (15.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/7/232:00 PM | ||||||
(9.) Vorskla Poltava | 1:0 | Ingulets (8.) | ||||
Sat 4/8/2312:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 2:0 | FK Minaj (15.) | ||||
(6.) Kryvbas | 1:0 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 1:0 | Metalist (14.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) Rukh Lviv | 0:0 | Veres Rivne (12.) | ||||
Sun 4/9/2312:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 5:2 | PFK Lviv (16.) | ||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:1 | Chornomorets (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Kolos Kovalivka | 3:0 | Metalist 1925 (10.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/14/2312:00 PM | ||||||
(11.) FK Minaj | 1:0 | Kryvbas (7.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(9.) Ingulets | 0:1 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(15.) Rukh Lviv | 1:1 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
Sat 4/15/2312:00 PM | ||||||
(14.) Metalist | 5:5 | Veres Rivne (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 2:1 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
(10.) Metalist 1925 | 0:0 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
Sun 4/16/231:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:0 | PFK Lviv (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) Chornomorets | 0:1 | Vorskla Poltava (8.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/21/232:00 PM | ||||||
(6.) Kolos Kovalivka | 0:1 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
Sat 4/22/2312:00 PM | ||||||
(7.) Vorskla Poltava | 3:2 | Metalist (14.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) Veres Rivne | 1:1 | FK Minaj (12.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 1:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Sun 4/23/2312:00 PM | ||||||
(16.) PFK Lviv | 0:2 | Metalist 1925 (10.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Kryvbas | 2:3 | Chornomorets (11.) | ||||
Mon 4/24/2312:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 3:2 | Rukh Lviv (15.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 0:0 | Ingulets (9.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/28/2312:00 PM | ||||||
(15.) Metalist | 1:3 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
(11.) Veres Rivne | 3:2 | PFK Lviv (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 1:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Sat 4/29/2312:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 3:1 | Chornomorets (12.) | ||||
(13.) FK Minaj | 1:1 | Metalist 1925 (10.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(9.) Ingulets | 0:2 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Rukh Lviv | 1:1 | Vorskla Poltava (7.) | ||||
(6.) Kryvbas | 2:1 | FK Oleksandriya (5.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 5/3/2312:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 1:0 | FK Minaj (13.) | ||||
(2.) SK Dnipro-1 | 5:0 | Metalist (15.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(16.) PFK Lviv | 0:1 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 1:0 | Veres Rivne (12.) | ||||
(11.) Chornomorets | 3:0 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
Thu 5/4/2312:00 PM | ||||||
(9.) Ingulets | 0:0 | Kryvbas (6.) | ||||
(10.) Metalist 1925 | 0:0 | Rukh Lviv (14.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Vorskla Poltava | 1:2 | Dynamo Kyiv (4.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/7/2312:00 PM | ||||||
(11.) Chornomorets | 1:2 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
(15.) Metalist | 1:0 | PFK Lviv (16.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Mon 5/8/2312:00 PM | ||||||
(7.) Kryvbas | 0:1 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(12.) FK Minaj | 2:0 | Vorskla Poltava (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Rukh Lviv | 3:0 | Ingulets (9.) | ||||
(13.) Veres Rivne | 0:1 | Kolos Kovalivka (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 3:0 | Metalist 1925 (10.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/13/231:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 2:3 | Chornomorets (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(11.) Ingulets | 0:2 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Sun 5/14/2312:00 PM | ||||||
(15.) Metalist | 0:5 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
(16.) PFK Lviv | 0:2 | Vorskla Poltava (7.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(10.) Veres Rivne | 1:0 | Metalist 1925 (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Kryvbas | 1:0 | Rukh Lviv (14.) | ||||
Mon 5/15/2312:00 PM | ||||||
(13.) FK Minaj | 0:1 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 0:2 | FK Oleksandriya (5.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/19/231:00 PM | ||||||
(2.) SK Dnipro-1 | 2:1 | Kolos Kovalivka (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Vorskla Poltava | 1:0 | Kryvbas (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 2:1 | Veres Rivne (12.) | ||||
Sat 5/20/2312:00 PM | ||||||
(10.) Chornomorets | 0:1 | FK Minaj (11.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 2:0 | Ingulets (14.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(5.) FK Oleksandriya | 1:5 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
Sun 5/21/232:00 PM | ||||||
(9.) Metalist 1925 | 2:0 | Metalist (15.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(13.) Rukh Lviv | 2:0 | PFK Lviv (16.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 5/24/2312:00 PM | ||||||
(8.) Kolos Kovalivka | 0:3 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
(2.) SK Dnipro-1 | 1:2 | Vorskla Poltava (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) Veres Rivne | 2:2 | FK Oleksandriya (5.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Zorya Lugansk | 0:3 | Shakhtar D. (1.) | ||||
Thu 5/25/2312:00 PM | ||||||
(11.) FK Minaj | 0:0 | Rukh Lviv (13.) | ||||
1:00 PM | ||||||
(14.) Ingulets | 0:0 | Metalist 1925 (10.) | ||||
(16.) PFK Lviv | 0:1 | Chornomorets (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Kryvbas | 2:0 | Metalist (15.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/28/232:00 PM | ||||||
(1.) Shakhtar D. | 3:0 | SK Dnipro-1 (2.) | ||||
(5.) FK Oleksandriya | 0:2 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
Mon 5/29/232:00 PM | ||||||
(4.) Dynamo Kyiv | 3:0 | Veres Rivne (14.) | ||||
(15.) Metalist | 1:2 | FK Minaj (8.) | ||||
(6.) Vorskla Poltava | 2:0 | Kolos Kovalivka (9.) | ||||
(16.) PFK Lviv | 0:2 | Ingulets (12.) | ||||
(10.) Chornomorets | 1:3 | Rukh Lviv (11.) | ||||
(13.) Metalist 1925 | 0:2 | Kryvbas (7.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 6/4/232:00 PM | ||||||
(5.) Vorskla Poltava | 2:1 | Shakhtar D. (1.) | ||||
(12.) Metalist 1925 | 1:1 | Dynamo Kyiv (4.) | ||||
(8.) FK Minaj | 3:0 | Zorya Lugansk (3.) | ||||
(2.) SK Dnipro-1 | 1:0 | Kryvbas (7.) | ||||
(15.) Metalist | 0:3 | Chornomorets (10.) | ||||
(11.) Rukh Lviv | 0:0 | FK Oleksandriya (6.) | ||||
(13.) Veres Rivne | 1:0 | Ingulets (14.) | ||||
(9.) Kolos Kovalivka | 1:0 | PFK Lviv (16.) |