LigaPro Serie A Segunda Etapa
- Number of teams: 16 teams
- Players: 450
- Foreigners: 117 Players 26.0%
- ø-Market value: €391k
- ø-Age: 26.9
Complete LigaPro Serie A Segunda Etapa schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/9/222:00 AM | ||||||
(5.) Uni. Católica | 2:1 | Mushuc Runa SC (9.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(2.) SD Aucas | 2:0 | Orense SC (15.) | ||||
Sun 7/10/2212:30 AM | ||||||
(3.) AD 9 de Octubre | 2:0 | Técnico U. (14.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(12.) Gualaceo SC | 0:1 | LDU Quito (7.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(4.) Independiente | 2:0 | Cumbayá FC (16.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(13.) CD Macará | 1:3 | CS Emelec (1.) | ||||
Mon 7/11/222:00 AM | ||||||
(10.) Barcelona SC | 0:1 | Delfín SC (8.) | ||||
Tue 7/12/222:00 AM | ||||||
(6.) Dep. Cuenca | 1:0 | Guayaquil City (11.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/16/222:00 AM | ||||||
(15.) Cumbayá FC | 1:2 | Gualaceo SC (11.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(14.) Orense SC | 1:1 | CD Macará (13.) | ||||
Sun 7/17/2212:30 AM | ||||||
(4.) LDU Quito | 1:1 | Dep. Cuenca (3.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(16.) Técnico U. | 0:2 | Barcelona SC (8.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(7.) Mushuc Runa SC | 3:1 | AD 9 de Octubre (10.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(9.) Guayaquil City | 2:0 | Uni. Católica (12.) | ||||
Mon 7/18/222:00 AM | ||||||
(6.) CS Emelec | 2:3 | Independiente (1.) | ||||
Tue 7/19/222:00 AM | ||||||
(5.) Delfín SC | 0:0 | SD Aucas (2.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/23/222:00 AM | ||||||
(12.) Gualaceo SC | 0:0 | Dep. Cuenca (5.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(11.) Orense SC | 3:1 | Cumbayá FC (16.) | ||||
Sun 7/24/2212:30 AM | ||||||
(1.) SD Aucas | 5:0 | Independiente (4.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(9.) Guayaquil City | 0:0 | CS Emelec (6.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(8.) Mushuc Runa SC | 0:0 | Técnico U. (15.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(3.) Uni. Católica | 4:0 | LDU Quito (13.) | ||||
Mon 7/25/222:00 AM | ||||||
(7.) Barcelona SC | 2:2 | AD 9 de Octubre (10.) | ||||
Tue 7/26/222:30 AM | ||||||
(14.) CD Macará | 1:2 | Delfín SC (2.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/30/222:00 AM | ||||||
(12.) Dep. Cuenca | 1:2 | SD Aucas (1.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(5.) Delfín SC | 1:3 | Guayaquil City (3.) | ||||
Sun 7/31/2212:30 AM | ||||||
(6.) LDU Quito | 2:0 | Técnico U. (16.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(7.) Independiente | 1:1 | Barcelona SC (8.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(15.) Cumbayá FC | 1:1 | Mushuc Runa SC (9.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(14.) CD Macará | 1:3 | Uni. Católica (2.) | ||||
Mon 8/1/222:00 AM | ||||||
(4.) CS Emelec | 2:1 | Gualaceo SC (13.) | ||||
Tue 8/2/222:00 AM | ||||||
(10.) AD 9 de Octubre | 0:0 | Orense SC (11.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/6/222:00 AM | ||||||
(16.) Técnico U. | 3:3 | Cumbayá FC (14.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(12.) Orense SC | 1:2 | Independiente (3.) | ||||
Sun 8/7/2212:30 AM | ||||||
(6.) Guayaquil City | 0:0 | CD Macará (15.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(10.) Delfín SC | 0:3 | CS Emelec (2.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(1.) SD Aucas | 1:1 | LDU Quito (8.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(4.) Uni. Católica | 0:2 | Dep. Cuenca (7.) | ||||
Mon 8/8/222:00 AM | ||||||
(5.) Barcelona SC | 4:1 | Mushuc Runa SC (13.) | ||||
Tue 8/9/222:00 AM | ||||||
(9.) Gualaceo SC | 1:0 | AD 9 de Octubre (11.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/13/222:00 AM | ||||||
(12.) Mushuc Runa SC | 1:1 | Orense SC (11.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(2.) Independiente | 2:0 | Gualaceo SC (9.) | ||||
Sun 8/14/2212:30 AM | ||||||
(13.) AD 9 de Octubre | 1:2 | SD Aucas (1.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(7.) Barcelona SC | 0:0 | Uni. Católica (6.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(14.) Cumbayá FC | 1:0 | CD Macará (16.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(15.) Técnico U. | 3:1 | Guayaquil City (8.) | ||||
Mon 8/15/221:00 AM | ||||||
(4.) LDU Quito | 2:0 | CS Emelec (5.) | ||||
Tue 8/16/222:00 AM | ||||||
(3.) Dep. Cuenca | 3:2 | Delfín SC (10.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/20/222:00 AM | ||||||
(12.) Gualaceo SC | 0:3 | Técnico U. (9.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(13.) Orense SC | 1:2 | Barcelona SC (6.) | ||||
Sun 8/21/2212:30 AM | ||||||
(3.) LDU Quito | 1:0 | Cumbayá FC (14.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(16.) CD Macará | 1:1 | SD Aucas (2.) | ||||
Tue 8/23/222:00 AM | ||||||
(8.) Guayaquil City | 0:1 | Independiente (1.) | ||||
Sat 9/24/2211:30 PM | ||||||
(4.) Uni. Católica | 3:0 | AD 9 de Octubre (15.) | ||||
Sun 9/25/2210:30 PM | ||||||
(10.) Delfín SC | 0:0 | Mushuc Runa SC (11.) | ||||
Mon 9/26/221:00 AM | ||||||
(5.) CS Emelec | 3:1 | Dep. Cuenca (7.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/27/222:00 AM | ||||||
(7.) Dep. Cuenca | 1:1 | CD Macará (16.) | ||||
10:00 PM | ||||||
(11.) Cumbayá FC | 2:1 | Delfín SC (12.) | ||||
Sun 8/28/2212:30 AM | ||||||
(1.) SD Aucas | 2:1 | Guayaquil City (10.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(15.) AD 9 de Octubre | 0:3 | CS Emelec (2.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(9.) Mushuc Runa SC | 2:0 | Gualaceo SC (13.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(4.) Independiente | 1:2 | Uni. Católica (3.) | ||||
Mon 8/29/222:00 AM | ||||||
(6.) Barcelona SC | 1:1 | LDU Quito (5.) | ||||
Tue 8/30/222:00 AM | ||||||
(8.) Técnico U. | 2:0 | Orense SC (14.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/3/222:00 AM | ||||||
(2.) CS Emelec | 1:0 | Cumbayá FC (14.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(5.) Dep. Cuenca | 2:1 | Independiente (4.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(11.) Guayaquil City | 1:1 | AD 9 de Octubre (16.) | ||||
Sun 9/4/222:00 AM | ||||||
(10.) Gualaceo SC | 2:1 | Barcelona SC (7.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(15.) CD Macará | 3:0 | Mushuc Runa SC (9.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(6.) LDU Quito | 1:2 | Orense SC (12.) | ||||
Mon 9/5/222:00 AM | ||||||
(3.) Uni. Católica | 1:2 | SD Aucas (1.) | ||||
Tue 9/6/222:00 AM | ||||||
(13.) Delfín SC | 0:0 | Técnico U. (8.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/10/222:00 AM | ||||||
(11.) Mushuc Runa SC | 1:2 | LDU Quito (4.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(9.) Orense SC | 4:1 | Gualaceo SC (12.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(10.) Cumbayá FC | 3:0 | Guayaquil City (13.) | ||||
Sun 9/11/222:00 AM | ||||||
(6.) Barcelona SC | 5:3 | CD Macará (16.) | ||||
9:00 PM | ||||||
(3.) Independiente | 2:0 | Delfín SC (15.) | ||||
11:30 PM | ||||||
(1.) SD Aucas | 1:1 | CS Emelec (2.) | ||||
Mon 9/12/222:00 AM | ||||||
(14.) AD 9 de Octubre | 1:0 | Dep. Cuenca (7.) | ||||
Tue 9/13/222:00 AM | ||||||
(8.) Técnico U. | 1:1 | Uni. Católica (5.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/17/222:00 AM | ||||||
(7.) Dep. Cuenca | 1:1 | Cumbayá FC (11.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(16.) CD Macará | 1:1 | Gualaceo SC (13.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(12.) Delfín SC | 3:1 | AD 9 de Octubre (15.) | ||||
Sun 9/18/221:00 AM | ||||||
(6.) LDU Quito | 2:2 | Independiente (4.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(2.) Uni. Católica | 2:0 | Orense SC (10.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(1.) SD Aucas | 5:2 | Técnico U. (8.) | ||||
Mon 9/19/227:00 PM | ||||||
(3.) CS Emelec | 1:3 | Barcelona SC (5.) | ||||
Tue 9/20/222:00 AM | ||||||
(9.) Guayaquil City | 4:1 | Mushuc Runa SC (14.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 9/25/222:00 AM | ||||||
(3.) Independiente | 1:0 | CD Macará (16.) | ||||
Sat 10/1/222:00 AM | ||||||
(14.) Gualaceo SC | 0:1 | Uni. Católica (2.) | ||||
Sun 10/2/2212:45 AM | ||||||
(15.) AD 9 de Octubre | 2:2 | LDU Quito (6.) | ||||
3:00 AM | ||||||
(13.) Mushuc Runa SC | 0:0 | CS Emelec (4.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(10.) Orense SC | 1:1 | Delfín SC (12.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(11.) Cumbayá FC | 0:0 | SD Aucas (1.) | ||||
Mon 10/3/221:00 AM | ||||||
(5.) Barcelona SC | 1:1 | Guayaquil City (9.) | ||||
Tue 10/4/222:00 AM | ||||||
(8.) Técnico U. | 1:0 | Dep. Cuenca (7.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/8/222:00 AM | ||||||
(10.) Delfín SC | 3:0 | LDU Quito (6.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(12.) Cumbayá FC | 0:0 | Uni. Católica (2.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(14.) CD Macará | 3:1 | AD 9 de Octubre (16.) | ||||
Sun 10/9/221:00 AM | ||||||
(7.) Dep. Cuenca | 2:1 | Barcelona SC (5.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Guayaquil City | 1:0 | Gualaceo SC (15.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(1.) SD Aucas | 0:0 | Mushuc Runa SC (13.) | ||||
Mon 10/10/221:00 AM | ||||||
(4.) CS Emelec | 0:0 | Orense SC (11.) | ||||
Tue 10/11/222:00 AM | ||||||
(3.) Independiente | 0:1 | Técnico U. (8.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 10/16/221:00 AM | ||||||
(4.) LDU Quito | 2:0 | Guayaquil City (11.) | ||||
(13.) Gualaceo SC | 2:1 | Delfín SC (12.) | ||||
(9.) Orense SC | 1:0 | Dep. Cuenca (8.) | ||||
Mon 10/17/221:00 AM | ||||||
(2.) Uni. Católica | 2:0 | CS Emelec (5.) | ||||
(7.) Barcelona SC | 0:2 | SD Aucas (1.) | ||||
(14.) Mushuc Runa SC | 0:1 | Independiente (3.) | ||||
Tue 10/18/222:00 AM | ||||||
(16.) AD 9 de Octubre | 0:1 | Cumbayá FC (10.) | ||||
(6.) Técnico U. | 3:1 | CD Macará (15.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/22/222:00 AM | ||||||
(6.) Dep. Cuenca | 3:1 | Mushuc Runa SC (14.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(15.) CD Macará | 0:5 | LDU Quito (4.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(5.) CS Emelec | 3:1 | Técnico U. (7.) | ||||
Sun 10/23/221:00 AM | ||||||
(11.) Cumbayá FC | 1:1 | Barcelona SC (8.) | ||||
10:30 PM | ||||||
(2.) Independiente | 1:0 | AD 9 de Octubre (16.) | ||||
Mon 10/24/221:00 AM | ||||||
(9.) Delfín SC | 2:1 | Uni. Católica (3.) | ||||
(12.) Guayaquil City | 1:1 | Orense SC (10.) | ||||
(1.) SD Aucas | 3:0 | Gualaceo SC (13.) |